• iconTerazije 27/II, Beograd
  • iconinfo@cpsacademy.edu.rs

Radno vreme : Ponedeljak - Petak 08:00 - 15:30

icon

Pozovite nas

+381 63 401 462

SAJBER BEZBEDNOST U OBRAZOVANJU: ŠTA NASTAVNICI, RODITELJI I UČENICI TREBA DA ZNAJU

Blog

SAJBER BEZBEDNOST U OBRAZOVANJU: ŠTA NASTAVNICI, RODITELJI I UČENICI TREBA DA ZNAJU

Od jula do avgusta 2020. Microsoftov program za praćenje globalne pretnje otkrio je više od 8 miliona incidenata zlonamernog softvera (malware-a) — pri čemu je obrazovanje najteže pogođeno. Kao rezultat nedavne žurbe da se usvoji e-učenje, ova oblast je izložena povećanju sajber napada; sajber kriminalci pronalaze mogućnosti da prevare škole, kradu osetljive informacije ili primenjuju šeme ransomvare-a za iznuđivanje novca. U stvari, saopštenje javnog servisa FBI-jevog centra za žalbe na internet kriminal (IC3) nedavno je upozorilo da napadači koriste prednost prelaska na onlajn učenje zbog COVID-19 kroz pojačano ciljanje virtuelnih okruženja, uključujući ona koje koriste škole.

Dok onlajn učenje pruža toliko pozitivnih mogućnosti kako učenicima, tako i nastavnicima, važnije je, više nego ikad ojačati odbranu sajber-bezbednosti da bismo se izborili sa novim napadima. Ovaj članak je osmišljen da pomogne nastavnicima, roditeljima i učenicima da dobiju informacije koje su im potrebne da identifikuju uobičajene sajber pretnje, kao i savete o najboljim praksama sajber bezbednosti koji će vam pomoći da bezbedno uđete u novu školsku godinu.

SAJBER BEZBEDNOST U UČIONICI: ŠTA NASTAVNICI TREBA DA ZNAJU

Sajber bezbednost ne bi trebalo da bude ograničena na učionicu — virtuelnu ili na neki drugi način. Pošto većina kućnih mreža ne pruža iste povećane zaštitne zidove ili zaštitu koju nude institucije, nastavnici i učenici postaju podložniji pokušajima hakovanja jer provode više vremena na mreži. Važno je svuda praktikovati bezbedno ponašanje na mreži.

Sajber pretnje za nastavnike

Kao nastavnik, ostati informisan i naučiti najbolje prakse da zaštitite sebe i svoje učenike uvek je najbolji prvi korak u sajber bezbednosti. Ispod je pet najvećih pretnji sajber bezbednosti sa kojima se suočavaju nastavnici, kao što je navedeno u izveštaju Konzorcijuma za umrežavanje škola (CoSN).

  1. 1. „Pecanje“ (phishing): Ovaj napad koristi društveni inženjering iskorišćavanjem ljudskih emocija kako bi prevarili žrtve da predaju osetljive informacije kao što su lozinke ili detalji kreditne kartice. Prema CoSN-u, preko 90% sajber napada danas počinje fišingom.
  2. 2. Distributed Denial-of-Service (DDoS): Ovi napadi se dešavaju kada više sistema preplavi propusni opseg ili resurse lokalnih servera. Ovi napadi mogu koštati žrtve i do 40.000 dolara po satu, dok obično koštaju samo oko 40 dolara za sajber napadače za inženjering.
  3. 3. Narušavanje podataka: Kršenje podataka je bezbednosni incident u kome se neovlašćeno pristupa privatnim ili osetljivim informacijama (kao što su podaci učenika). U stvari, kršenje podataka o učenicima i nastavnicima bilo je jedan od najčešćih sajber incidenata u 2019.
  4. 4. Ransomvare: Ove pretnje uključuju hakere koji drže podatke kao taoce u zamenu za novac ili druge zahteve. Prema izveštaju kompanije za sajber bezbednost Emisof, potencijalna cena ransomvare-a u Sjedinjenim Državama dostigla je preko 7,5 milijardi dolara u 2019.
  5. 5. IoT ranjivosti: IoT (Internet of Things) uređajima kao što su laptopovi, pribor za pametne kuće i tableti često nemaju sigurnost ili se ne ažuriraju redovno, zbog čega je od značaja za nastavnike da daju prioritet bezbednosti kada ugrade IoT uređaje u učionicu.

Saveti za sajber bezbednost za nastavnike

Sada kada ste razumeli sajber pretnje, sa kojima se danas suočavaju prosvetni radnici, možda se pitate šta treba da uradim da bih ja, moja škola i moji učenici bili bezbedni? Evo pet koraka koje možete da pratite da biste sprečili ove napade, a koje je obezbedilo Teksaško udruženje za kompjutersko obrazovanje:

  1. 1. Šifrujte svoje podatke: Hakeri danas mogu da dobiju podatke iz učionice tako što će ih presresti dok su aktivno u tranzitu. Zaštitom vaših podataka pomoću šifrovanja, možete sprečiti sajber napadače da ukradu podatke koje šaljete i primate.
  2. 2. Pridržavajte se sajber protokola vaše ustanove:Vrlo je verovatno da vaša škola već ima mere sajber bezbednosti za zaštitu korisnika. Važno je da se pridržavate ovih odredbi i da kontaktirate odeljenje za IT ili sajber bezbednost ako se pojavi problem.
  3. 3. Zaštitite svoje uređaje od fizičkih napada: Uvek se odjavite sa računara kada se udaljite. Da biste zaštitili lozinke, pokušajte da izbegnete da ih zapisujete ili unosite svoje akreditive kako ne bi neko drugi mogao da ih vidi.
  4. 4. Napravite rezervnu kopiju vaših podataka: Ako vaš posao ili institucija zahteva skladištenje podataka o studentima, važno je da napravite rezervnu kopiju kako biste sprečili napadače da ciljaju ove privatne podatke u napadima u stilu Ransomvare-a gde možete biti zaključani dok se otkupnina ne plati .
  5. 5. Vežbajte dobro upravljanje lozinkama:Lako je koristiti prečice kada su u pitanju lozinke. Program za upravljanje lozinkama kao što je LastPass može vam pomoći da održavate jedinstvene lozinke za sve svoje naloge.

SAJBER BEZBEDNOST KOD KUĆE: ŠTA RODITELJI TREBA DA ZNAJU

Kada je u pitanju lično učenje, škole obično nude pouzdanu zaštitu učenicima koja im ograničava pristup štetnom sadržaju, a istovremeno ih štite od širokog spektra pretnji kao što su malver ili nemoderirani društveni mediji. Ovo se obično postiže korišćenjem filtera i crnih lista (kolekcija veb lokacija koje su nedostupne korisnicima) primenjenih na školske uređaje ili preko mrežne veze škole. Međutim, sa mlađim učenicima koji se okreću digitalnim učionicama, roditelji možda neće imati pristup istim zaštitnim merama koje su postavile formalne institucije.

Prema izveštaju PCMag-a, 76% roditelja je zabrinuto za bezbednost svoje dece na mreži i imaju veliku zabrinutost zbog onlajn pretnji sa kojima se deca suočavaju. Ako vaše dete provodi više vremena na mreži, možda se pitate šta su to pretnje i kako ih sprečiti. U nastavku smo naveli pet uobičajenih sajber napada usmerenih na mlade korisnike veba.

  1. 1. Sajber predatori: To su odrasli koji koriste internet da eksploatišu decu i/ili tinejdžere sa namerom da nanesu štetu (bilo emocionalnu, finansijsku itd.). Cibertip, kanadska linija saveta za prijavljivanje onlajn eksploatacije dece, prijavila je porast od 81% u izveštajima od početka pandemije COVID-19.
  2. 2. Malver:Sajber kriminalci danas često prevare žrtve da preuzmu zlonamerni softver koji može da preuzme kontrolu nad njihovim uređajem. Neki sajber kriminalci čak mogu da prikriju svoj malver u igrama ili aplikacijama, što može biti posebno primamljivo za decu.
  3. 3. Zlonamerni oglasi: Ovi oglasi se koriste za širenje raznih neželjenih poruka ili neželjene pošte. Istraživači sa Univerziteta u Mičigenu i Dečje bolnice C.S. Mott nedavno su analizirali 135 aplikacija namenjenih maloj deci i otkrili da su mnoge bile prožete problematičnim metodama oglašavanja, uključujući manipulaciju i sramotu.
  4. 4. Krađa identiteta: Današnji sajber napadači ciljaju decu na mreži kako bi ukrali njihov identitet i kreditnu istoriju. U stvari, studija Javelin Strategi & Research Study otkrila je da je više od milion dece bilo žrtve prevare sa identitetom u 2017. godini, što je rezultiralo ukupnim gubicima od 2,6 milijardi dolara i preko 540 miliona dolara troškova za porodice iz džepa.
  5. 5. Igre na mreži: Prema istraživanju Udruženja softvera za zabavu, 70% porodica ima najmanje jedno dete koje igra video igrice. Sa ovoliko dece koja aktivno igraju igrice, phishing prevare, virusi i uznemiravanje postali su uobičajena pojava u zajednicama za igre na sreću, navodi Vebroot.

Saveti za sajber bezbednost za roditelje i decu

Kao roditelj, vi ste najbolja zaštita vašeg deteta od onlajn pretnji kao što su gore pomenute. Evo pet koraka koje možete početi da pratite sa svojim detetom danas:

  1. 1. Naučite lozinke i privatnost: Pomozite svojoj deci da lozinkom zaštiti sve uređaje i naloge na mreži. Naučite ih zašto je kreiranje jakih lozinki važno, kako da ih kreiraju i da ih nikada ne dele.
  2. 2. Nadgledajte i komunicirajte: Komunicirajte ono što obuhvata prihvatljivu, uglednu (za sebe i druge) onlajn objavu i odvojite vreme da pratite aktivnosti vašeg deteta na mreži što je češće moguće.
  3. 3. Zaštitite identitet i lokaciju: Onemogućite geografsko označavanje fotografija na svom Android-u ili iPhone-u i podsetite svoje dete da ne deli lične podatke na mreži kao što su godine, škola, adresa, broj telefona, prezime ili bilo koje podatke koji mogu da identifikuju.
  4. 4. Koristite bezbedni WiFi: Uverite se da WiFi u vašem domu uključuje šifrovanje i jaku lozinku za ograničavanje pristupa spolja i delite lozinku samo sa onima koje poznajete i kojima verujete.
  5. 5. Koristite roditeljski nadzor: Mnoga deca dobiju svoj prvi tablet ili uređaj povezan na internet pre nego što mogu u potpunosti da shvate moć́ u svojim rukama. Pokušajte da koristite ugrađene funkcije roditeljske kontrole da biste počeli da preduzimate mere predostrožnosti i nadgledate njihovu upotrebu što je pre moguće.

SAJBER BEZBEDNOST ZA STUDENTE: ŠTA TREBA DA ZNATE

Zlonamerne sajber aktivnosti utiču na učenike na različite načine, obično u obliku malvera i prevara. Kako se učenici ove godine pridružuju časovima koristeći svoje lične računare i kućne wifi mreže, broj potencijalnih vektora napada brzo se povećavao, prema Education Technology.

Sajber pretnje za studente

Počnete tako što ćete steci snažno razumevanje pretnji sa kojima se suočavaju današnji učenici. Evo pet vrsta napada kojih treba da budete svesni:

  1. 1. Krađa podataka: Prema CNBC-u, sajber napadači znaju da studenti često nemaju dovoljno razumevanja o tome kako da pravilno zaštite lične i finansijske podatke koji se unose na mreži, obično po prvi put. Stručnjaci kažu da hakeri mogu koristiti ove podatke za krađu identiteta, kreditne prevare i još mnogo toga.
  2. 2. Malver za mobilne uređaje: Istraživači u Check Point-u su otkrili da su napadi koji ciljaju mobilne uređaje porasli za 50% od 2018. S obzirom da sve više učenika prelazi sa desktopa ili laptopa na korišćenje pametnih telefona, važnije je nego ikada da se bezbednost mobilnih uređaja shvati ozbiljno.
  3. 3. Zlonamerno slanje poruka na društvenim mrežama: Prema studiji o pretnjama sajber bezbednosti usred pandemije COVID-19, hakeri koriste prednosti platformi kao što su Facebook i WhatsApp sa prevarama kako bi namamili žrtve na veb-sajtove za phishing, koji mogu da ugroze lične podatke.
  4. 4. Camfecting:Mnogi studenti danas imaju desktop veb kameru ili kameru ugrađenu u svoj telefon, tablet ili laptop. Nažalost, ovo može otvoriti vrata camfecting-u, gde hakeri mogu sa daljine pristupiti veb kameri i preuzeti kontrolu nad njom.
  5. 5. Društveni inženjering: Prevare socijalnog inženjeringa su među najvećim pretnjama sajber bezbednosti sa kojima se suočavaju studenti visokog obrazovanja, prema EducationDive-u. Ovi napadi se oslanjaju na manipulisanje korisnicima da otkriju poverljive informacije.

Saveti za sajber bezbednost za studente

Današnji sajber hakeri neprestano otkrivaju nove eksploatacije i strategije za kompromitovanje korisnika. Evo pet najboljih praksi u vezi sa sajber-bezbednošću kako biste se zaštitili od njih:

  1. 1. Izbegavajte deljenje ličnih podataka:Vodite računa o informacijama koje otkrivate na mreži — kao što su nazivi škola, adrese e-pošte, kućne adrese i brojevi telefona.
  2. 2. Investirajte u zaštitu od virusa: Uverite se da imate antivirusnu zaštitu sa anti-phishing podrškom instaliranom na svim uređajima (stoni računari, laptopovi, tableti itd.). Podesite ga da se automatski ažurira i pokrenite skeniranje virusa najmanje jednom nedeljno.
  3. 3. Održavajte softver ažurnim: Obavezno održavajte svoj operativni sistem, softver pretraživača i aplikacije potpuno ažuriranim zakrpama/patch-ova. Čak i nove mašine mogu imati zastareli softver koji vas može izložiti riziku.
  4. 4. Pazite na phishing: Ne otvarajte priloge e-pošte iz nepouzdanih izvora. Možda očekujete imejlove od članova grupe ili nastavnika, ali budite oprezni kada otvarate priloge.
  5. 5. Budite oprezni na šta kliknete: Izbegavajte posetu nepoznatim veb lokacijama ili preuzimanje softvera iz nepouzdanih izvora. Ove lokacije mogu da hostuju malver koji će se instalirati (često neprimetno) i kompromitovati vaš računar.

ZAKLJUČAK

Kako sajber napadači nastavljaju da iskorišćavaju nedostatke i uvode nove pretnje i ranjivosti, nastavnici, roditelji i učenici takođe moraju da se opreme znanjem da zaštite svoje uređaje i lične podatke.

Zahvaljujući brojnim naprecima u savremenoj tehnologiji, onlajn obrazovanje je postalo dostupnije nego ikada ranije, omogućavajući učenicima da dobiju isto iskustvo visokog kvaliteta i rezultate koje nudi tradicionalno obrazovanje putem virtuelnog iskustva. Međutim, sa ovim napretkom dolazi i proširena pretnja od sajber kriminalaca. Važnije je nego ikada da se sačuvate. Praćenje gore navedenih saveta može pomoći da bolje zaštitite svoju tehnologiju i lične podatke od pretnji sajber kriminala.

Prijavite se na obuku „Zaštita na internetu“ i naučite kako da bezbedno i interaktivno učestvujete u digitalnom svetu.